Snažne redakcije protiv dezinformacija i govora mržnje
Medija centar Beograd je organizovao okrugli sto i stručnu konferenciju u okviru projekta "Snažne redakcije protiv dezinformacija i govora mržnje".
Loše stanje u medijima u Srbiji dokumentovala je i Vlada Republike Srbije u medijskoj strategiji za period 2020-2025, u kojoj se, u odeljku pregled i analiza postojećeg stanja utvrđuje sledeće: „Uloga države sadrži veliki broj ciljeva za koje se može zaključiti da uglavnom nisu ispunjeni. To se naročito odnosi na:
Stvaranje pogodnog okruženja za razvoj slobode izražavanja, imajući u vidu veliki broj pretnji, zastrašivanja i napada na novinare, neadekvatni stepen zaštite izvora informacija, loš socio-ekonomski položaj novinara i medijskih radnika, nedovoljnu otvorenost institucionalnih izvora informacija, diskriminaciju pojedinih urednika i novinara od strane organa javne vlasti, kršenje zakonskih obaveza i ljudskih prava u medijskim sadržajima pojedinih medija (ugrožavanje privatnosti ljudi o kojima se piše, tzv. diskreditujuće kampanje, ugrožavanje ličnog dostojanstva, govor mržnje, lažne vesti, nepoštovanje posebnih prava dece i maloletnika i žrtava nasilja, curenje podataka iz istraga, medijska promocija osuđenih lica, promovisanje problematičnih životnih stilova itd.).
U okviru projekta predstavljen je Izveštaj uvodnog istraživanja, baziran na istraživanju koje je imalo za cilj da istraži šta je do sada urađeno u borbi protiv dezinformacija i govora mržnje.
Izveštaj uvodnog istraživanja:
Govor mržnje - pakleni krug (Duže od tri decenije u medijima u Srbiji)
Dezinformacije i lažne vesti u medijima
Organizacijom okruglog stola, sa učešćem medijskih profesionalaca /urednika, novinara/ i analitičara razmotrene su sledeće teme:
- Uzroci ovakvog stanja u medijima kao i odgovornost poslenika javne reči i drugih aktera koji plasiraju dezinformacije i govor mržnje;
- Svest publike o važnosti medijskih sloboda i slobode govora;
- Pregled rešenja za suprotstavljanje govoru mržnje, dezinformacijama i propagandi;
- Primeri uspešnih kampanja za borbu protiv dezinformacija na društvenim mrežama;
- Uspešno poslovanje medija kao sredstvo za borbu protiv dezinformacija.
Učesnici okruglog stola:
Željko Bodrožić, predsednik NUNS-a
Bojan Bilbija, urednik političke rubrike u listu Politika
Veljko Milić, izvršni direktor NDNV
Isidora Kovačević, glavna urednica "Podrinskih"
Link: Debata 1
Na stručnoj konferenciji su govorili teoretičari i istraživači medija. U fokusu je imala fenomen dezinformacija, govora mržnje i lažnih vesti kao i razmatranje adekvatnih odgovora na ove pojave. Na konferenciji su predstavljeni rezultati istraživanja, kao i iskustva sa prethodno održanog okruglog stola.
Teme o kojim su učesnici stručne konferencije govorili:
- Ko je kriv za stanje u domaćim medijima čiji su konzumenti svakodnevno izloženi rastućem broju lažnih, neutemeljenih, manipulativnih informacija, a govor mržnje, netolerancije, ksenofobije i ulice postao svakodnevica u javnom prostoru –mediji, pojedinci, redakcije ili vlast,i šta može da zaustavi kampanje mržnje u medijima;
- Šta je cilj i šta može da se postigne takvim kampanjama i kako one utiču na javnost;
- Kome trebaju takvi mediji, ko su pobednici, a ko gubitnici takvog medijskog izveštavanja;
- Da li kao društvo sa takvim medijima napredujemo;
- Postoji li način da dođe do medijskog ambijenta koji neće biti instrument bilo koje vlasti i teških zloupotreba;
Učesnici stručne konferencije (teoretičari i istraživači medija):
Prof. dr Ratko Božović, sociolog
Prof. dr Rade Veljanovski, Fakultet političkih nauka
Prof. dr Žarko Trebješanin, psiholog
Doc. dr Marko Nedeljković, FPN i predsednik CEPROM-a
Link: Debata 2
Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije-Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.