MIŠLJENJA I KOMENTARI

Novi poredak u krvi i cenzuri
Foto: Corax za Medija Centar Beograd

Novi poredak u krvi i cenzuri

Za Medija centar Beograd piše: Darko Obradović/22. jul 2022.

24.februara kada je Rusija izvršila bespoštednu agresiju na Ukrajinu svedočimo neodgovornim i ignoratnim izjavama o stvaranju nekog novog Sveta. Propagandna matrica koju slušamo, odnosi se na  stvaranje  nekog posebnog multipolarnog sveta, kao da do 24.02. svet nije bio multipolaran. Naravno predvodnik tog njihovog Sveta je Ruska Federacija, koja misli da stvara novi svetski poredak, na ruševinama i leševima Ukrajinaca, ali ne samo njih. Ruska vizija multipolarnosti je poprilično suprotna od multipolarnosti kakvu poznaju Evropska Unija, SAD,  Meksiko, Kanada, Velika Britanija, Švajcarska, Japan, Australija, Singapur, Saudijska Arabija, Turska, Tajvan i Norveška. Ruska vizija multipolarnosti znači lišavanje suverenog prava manjim državama da biraju svoje saveznike i organizacije kojima žele da pripadaju. Putin se u svojoj retorici oseća nekonforno, da jednako tretira slabijeg od sebe. Za njega je koncept zajednice jednakih neprirodan. Vizija novog svetskog poretka Vladimira Putina zasniva se na jasnom projektovanju sfera uticaja. 

Koliko je Rusija bila rešena da izazove svetski multilateralizam svedoči nam i ruski zahtev u samo predvečerje agresije. U januaru 2022. godine istakli su nerealan zahtev u pogledu vraćanja točka istorije nazad, na 1997.godinu i neozbiljno očekivali da će države Istočne Evrope prihvatiti da se vrate u siromaštvo i pod rusku vojnu upravu, a za taoca u slučaju neispunjenja tog zahteva uzeta je Ukrajina. Jalova argumentacija o „širenju“ NATO-a na Istok ne može proći ni logičku, ni materijalnu, ni istorijsku proveru. Od tog famoznog „širenja“ NATO-a na Istok bivši sovjetski lager je postao daleko bogatiji, nezavisniji i slobodniji, a jedini ko je ostao sam, izolovan i opasan je Ruska Federacija. Od raspada SSSR-a do 24.02.2022. Rusija nije uspela da uspostavi ni jednog jedinog pouzdanog i poštovanog saveznika. Što se i pokazuje u današnjoj situaciji. 

Sve ovo nam je veoma važno za razumevanje tog „novog Sveta“ koji Rusija na ukrajinskim ruševinama stvara. Sa njom pod ruku ide i NR Kina, koja pored proklamovane neutralnosti u pogledu agresije na Ukrajinu i opštih mesta, sveobuhvatno podržava ruske vojne napore. U propagandnom smislu kineski državni mediji dodatno šire i pojačavaju rusku ratnu propagandu, kineski novinari su raspoređeni u ruskim trupama, a na kineskom internetu su uklonjene sve  pozitivne objave koje idu u prilog  Ukrajini. Takav blok partnera ujedinjenih da izazovu postojeći multilateralizam malo šta može da ponudii jednoj evropskoj državi odnosno Srbiji. 

Mitomanija koja se širi o tom famoznom BRIK-su poprima obrise već viđenih neutemeljenih hvalospeva o Evroazijskoj ekonomskoj zajednici od čijeg bescarinskog režima građani Srbije nisu osetili nikakav ekonomski napredak. 

Potrebno je dublje analizirati parametre sa kojima ova dva partnera ulaze na globalnu pozornicu, a kako na našu regionalnu. Dok Rusija gradi „novi Svet“ sama je suočena sa – 11% pada BDP-a, istovremeno NR Kina se nalazi na pragu recesije sa 0,4% rasta. Na ulicama Kine su tenkovi koji čuvaju banke od zabrinutih građana za svoje štedne uloge i sredstva. U Rusiji je na snazi ratno zakonodavstvo, pleni se i u ratni pogon sprema sve što može poslužiti svrsi. Ruski pad spoljne trgovine je više od 50%, problem snabdevanja je očigledan, pa i bizaran. Ruska propaganda namenjena trećem svetu svoje rezultate ne može ostvariti u sudaru sa realnošću.  Realnost je sumorna i vrlo neperspektivna.

Za razliku od Rusije za isti period 2022. EU beleži 2.6% rasta. Toliko otrcana fraza o propasti Nemačke zbog sankcija prema Rusiji daleko je od realnosti. Sama Nemačka beleži rast od 3.7%, Češka 4.6%, Bugarska 4.5% . Sam generalni sekretar NATO-a Stoltenberg u svojoj izjavi naveo je da sve ima cenu. I sankcije, i oružje i podrška ali da se sa druge strane odsustvo toga meri u životima Ukrajinaca. Naravno oligarski pogled na svet mnogo više brine o materijalnom aspektu, koji im je uskraćen. Te se tako svakodnevno Lavrovljevi intendanti trude da ukažu na „štetu“ koju Evropa nanosi sama sebi. Dok istovremeno prosečna jahta ruskog oligarha je vrednija od komandnog broda „Moskva“. 

Ovo nije prvi put da se stvara novi svetski blok. „Istočna alternativa“ koja od svog nastanka 24.02.2022. beleži ubrzani sunovrat predstavlja jedini istorijski primer da neko stvara nešto dok sam propada. Na Zapadne sankcije taj blok nije u stanju ni simbolično da odgovori. Kakav nam to model nude Rusija i Kina? Sigurno ne model najboljih plata, pravičnih penzija, ljudskih prava te prava radnika i trudnica. Iza njih stoji model hibridnog komunizma gde elita uzima sve, dok su svi ostali u službi državnih ciljeva. Hvala ne. 

SSSR se raspao, a ni jednu dodatnu vrednost nije stvorio. Ne postoji računar, automobil, telefon pa i modni brend koji je prihvaćen na globalnom nivou, a da je njegov kreator Rusija. Na desetine vrsta raketa, tenkova, haubica i sličnih oruđa u savremenom svetu vidimo da ne služe mnogo. Moć savremene države meri se pripadnošću kredibilnim međunarodnim organizacijama, jačinom privrede i ljudskim potencijalom. Države koje imaju saveznike zabranile su letove Ruskoj Federaciji bez ikakvih posledica iako su znatno slabije od same Rusije. Ruski lideri su izolovani, usamljeni bez mogućnosti da zastupaju svoje, a ne i tuđe interese.  Ruski građani su u egzodusu. Zamislite neku drugu veliku silu koju napuštaju njeni građani zbog rata sa jednom od siromašnijih država Evrope.

Situacija sa NR Kinom je znatno drugačija. Međutim, na primeru Ukrajine vidimo da je Kina nedosledan i nepouzdan partner. Ukrajina koja je zaslužna za modernizaciju kineske odbrambene moći, ustupanje nosača aviona, transfer tehnologije za rakete vazduh-zemlja danas je od te iste Kine napuštena i zaboravljena. Ako postoji neka alternativa, neki BRIKs, moramo da se zapitamo ko predvodi taj pokret. Ako ih predvode nedosledni poput Rusije i Kine treba anlizirati praktične koristi i štete. Ako Rusija de facto priznaje Kosovo kada to njoj treba, da li se možemo uzdati da će Kina ostati dosledna podršci Srbiji u ovom slučaju? 

Svaka država pravi izbore koji su za njene građane najbolji. EU sa mnogim zamerkama i manama za sada predstavlja jedini okvir za pouzdan razvoj Srbije. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u 2021. godini EU čini 64% srpskog izvoza dok NR Kina i Rusija čine 3,7%, odnosno 3,9%. Ovi parametri neumoljivo signaliziraju međuzavinost srpskog razvoja, ali i političkih izbora. Prirodnost integracije u ekonomskom smislu, svoju važnost ima i u bezbednosnom i odbrambenom smislu. Države ekonomski povezane, nastoje formiranju zajedničkog okvira političkog i bezbednosnog delovanja. 

Ako nastavimo da analiziramo pitanje globalnog liderstva ovog novog svetskog poretka uvidećemo mnoge nedoslednosti bez utemljenja u postupcima. Globalna zdravstvena kriza ogolila je poznatu istinu.

Da li je Kina najveći globalni donator vakcina? Tek 2022. vidimo da ni svoje stanovništvo nije valjano vakcinisala. Ali zato jeste globalni prodavac medicinske opreme i vakcina, dok se Evropa davila zbog njihovog prikrivanja postojanja bolesti Kovid-19, oni su prodavali opremu uz naravno propagandnu zamenu teza da to čine iz solidarnosti. I na primeru Srbije znamo u cent bespovratnu pomoć EU za borbu protiv pandemije, koja je već dostigla preko 90 miliona evra. Znamo da je Evropska Unija platila 15 prvih letova iz Kine.  A kineske donacije još niko nije ni obelodanio, a ni precizno potvrdio koliko iznose i čemu služe. 

Na kraju sve svetske krize pa i dva svetska rata rešio je demokratski blok. Danas kada je odbrana slobode, demokratije i ljudskih prava na kocki, ekonomski razvoj pred izazovima, moramo trezveno da promislimo kom bloku želimo da pripadamo. Da li želimo da budemo u društvu onih izolovanih i neperspektivnih? Kada je padao berlinski zid, pao je po srpskoj glavi. Danas dok pada „gvozdena zavesa“ još uvek imamo priliku da budemo na onoj boljoj strani. 

Celokupno pitanje između Istoka i Zapada ne treba da bude emotivna stvar već državnička i profesionalna odluka. U kriznim vremenima potrebno je imati saveznika, ekonomskog i odbrambenog partnera. Nove prilike su nastale. Vojna saradnja Srbije i Rusije nepovratno je stopirana. Kineski i ruski model nigde nije dao pozitivan rezultat, ni ekonomski, ni bezbednosni ni politički. Njihovi saveznici su danas Severna Koreja, Eritreja, Sirija, Kuba i po koji klijent. Ono što je aksiom jeste da nema nijedne uspešne države koja ovom dvojcu bez suštine može da zahvali na svom razvoju, bezbednosti i prosperitetu. Pa tako i u slučaju Srbije. 

Autor je programski direktor Centra za stratešku analizu

Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač.